otrdiena, 2011. gada 5. aprīlis

PĀRDOMAS - Dievam tīkama dzīve


Aizvadītajā laikā, man bija tas gods 2 svētdienas pēc kārtas sludināt Mateja vakara dievkalpojumos. Mini-sērijā aplūkojām, kāda ir Dievam tīkama dzīve, aplūkojot 1. Pāvila vēstules Tesaloniķiešiem 4. nodaļas pirmos 12. pantus.
Ir iespējams arī noklausīties, kas no tā ir sanācis:

piektdiena, 2011. gada 11. marts

PĀRDOMAS - Svēts

Pievienojos Kārlim Kārkliņam, ka šis vizuālais attēlojums ir ļoti veiksmīgs:

trešdiena, 2011. gada 2. februāris

PĀRDOMAS - Vai Bībele ir tikai grāmata?


Interesanti, ka daudzi apgalvo, ka Bībele nav uzticams avots, jo tas ir pārāk sens utt. Nesen atkal ar to pastarpināti sastapos.

(Šo informāciju ņēmu no "Alfa" kursa rokasgrāmatas, kur, savukārt ir atsauce uz F. F. Brūsu) Protams, ka Bībele nav vienīgie senie raksti, kas ir atrasti. Piemēram Hēredota un Platona raksti ir tapuši ~488 - 427 gadus pirms Kristus. Vecākā atrastā kopija ir no 900 gada pēc Kristus. Tas nozīmē, ka starpība starp to, kad tas ir sarakstīts un vecāko atrasto kopiju ir kādi 1300 gadi. Šobrīd esot atrasti 8 dažādi eksemplāri. Neviens īsti nestrīdas, vai šie ir uzticami avoti.

Vēl kāds piemērs - Cēzara "Piezīmes par Gallu karu". Sarakstītas ~58-50 gadus pirms Kristus. Vecākā atrastā kopija ir 900. gadā pēc Kristus. Starpība - 950 gadi. Atrasti 10 eksemplāri.

Homēra "Iliāda" - Sarakstīta ~900. gadā pirms Kristus. Vecākā atrastā kopija - 400. gads pirms Kristus. Starpība 500 gadu. Atrasti 643 eksemplāri (salīdzinoši daudz, ne?). Vai šeit ir šaubu, ka tas ir uzticams avots?

Nu un kā tad šī statistika izskatās par Jauno derību?
Sarakstīta 40-100 gadus pēc Kristus. Vecākā atrastā kopija 130. gadā pēc Kristus (Visa Jaunā Derība - 350. gadā pēc Kristus). Starpība - 30 (!!!) - 300 gadu. Eksemplāru skats... uzmini nu... 5000 grieķu valodā, 10 000 latīņu valodā, 9 300 citās valodās.
Lieki piebilst, ka kopijas ir ļoti precīzas.

"Nu, nē, tam nevar uzticēties. Tas ir pārāk sens darbs, turklāt noteikti laiku gaitā ir kaut kas sašķobīts utt." Tie argumenti ir zināmi.

Mans secinājums pēc šī ir, ka Bībele nevar būt "tikai grāmata", ja, piemēram, pat pēc šādiem argumentiem, ir tik liela pretestība kaut vai vien šim faktam par Bībeles kā literatūras avota uzticamību (nemaz nesākot runāt par tā saturu). Lai gan visticamākais šī lielā pretestība ir satura DĒĻ.Un tik daudzi arī notic šiem apgalvojumiem, ka Bībele nav uzticama, Bībele ir sagrozīta. Tas, manuprāt, ir šis pretspēks, kas darbojas pret Dieva Vārdu. Un man tas šķiet liecina tikai PAR Bībeli kā patiesu Dieva Vārdu un to, ka tā nav "tikai grāmata".

Ko Tu par to domā?

OFF-TOPIC - Stafete

Šis man atgādināja, ka skolā bija tās atmiņu klades, kuras deva viens otram aizpildīt...
Cik saprotu pirmā rindkopa visiem ir vienāda, tikai jānomaina attiecīgie vārdi.

Pērļu mamma Katrīna Evelīna man ir padevusi stafetes "kociņu", kuru es tālāk došu Valteram, Matīsam un Edgaram Madarai M., Laurai, Gintai, Madarai T. un Andrejam (<-- tas es)! :)

Bet te būs manas atbildes:
  1. Kas ir pirmā lieta, ko Tu iedomājies, kad piecelies no rīta?
    Vai jau atkal rīts un ir jāceļas, vai Jēkabs pa nakti pamodies? Varbūt, ka varēs iemidzināt viņu un gulēt tālāk...

  2. Pirmā lieta, ko Tu pamani pretējā dzimumā.
    Laikam jau seja.

  3. Pirmā lieta, ko ņemtu līdzi uz neapdzīvotu salu?
    Nebūšu oriģināls - ģiemeni.

  4. Kas ir pēdējais, ko Tu apēdi?
    Bomilla stikleni. Bet ja kaut ko 'npietnāku', tad brokastīs ēdu auzu pārslu putru ar ķiršu ievārījumu (sieviņas vārītu) un siermaizes.

  5. Pēdējais cilvēks, ar kuru Tu runāji pa telefonu?
    Andis

  6. Pēdējā filma, ko Tu noskatījies?
    Jauno gadu sagaidot noskatījāmies "The Story Lady" - sakarīgākā no vienlatīgajām filmām, ko esam nopirkuši.

  7. Pēdējā grāmata, ko lasīji?
    Labi, ka tur nav rakstīts "IZlasīji" ;). Šobrīd lasu Džona Stota "Kristus krusts". Ļoti laba lasāmviela!
Nu tad jāgaida atbildes no pārējiem!

trešdiena, 2011. gada 19. janvāris

PĀRDOMAS - mediju ietekme uz bērniem (un mums)

Šis man bija kaut kas šokējošs. Pat līdz galam nezinu, ko par to domāt, bet pierādījumi šķiet acīmredzami. Brīžiem šķiet, ka viņš pārspīlē, bet kādēļ gan, lai viņš to darītu? Paldies Matīsam Dravniekam, kurš draugos dienasgrāmatā ierakstīja par šo.

Video ir garš ~80 min, bet iesaku to noskatīties katram, bet jo īpaši tiem, kas esat vecāki. Es nenožēloju, ka veltīju tam laiku. Bet video ir jāskatās, to nevar klausīties - ir jāredz arī bildes.

Bet īsumā - video ir par to kā ir 'uzbūvētas' cilvēka smadzenes un to kā mediji (reklāmas, plakāti, multenes bērniem (!), u.c.) ietekmē mūs.

Priecāšos dzirdēt komentārus/viedokļus.

Video Nr.1


Video Nr.2


Video Nr.3


Video Nr.4


Video Nr.5


Video Nr.6


Video Nr.7


Video Nr.8

ceturtdiena, 2010. gada 23. decembris

PĀRDOMAS - Mans divtūkstošdesmitais

Visi te apkārt sākuši rakstīt atskatus uz 2010. gadu. Te viens twitter atskats un viens smuks google atskats. Domāju - ar ko es sliktāks par šiem diviem? - Uztaisīšu savējo. Un te nu tas ir:


Varbūt nav tik smuks kā tviterim vai gūglei, bet daudz jau arī neatpaliek, vai ne? :D

Vērtējums ir likts 10 baļļu skalā. Kā redzams dēla piedzimšana ir ārpus konkurences. Bet jāsaka, ka viss gads kopumā ir virs 5 un tas, man šķiet, nav slikti.

Jā, protams, ka ir bijušas zināmas turbulences gan darbā, gan Jēkabiņu gaidot, bet kā nu bez tām. Taču kopumā skatoties, jāsaka, ka tā arī ir, ka 2. pusgads bija salīdzinoši mierīgāks.

Nu ko, redzēs, ko nesīs Jaunais gads!

ceturtdiena, 2010. gada 16. decembris

PĀRDOMAS - Dāvināšana Ziemassvētkos


Šajos Ziemassvētkos varākkārtīgi 'sastapos' ar domu par Ziemassvētku dāvanu dāvināšanu. Nekas revolucionārs un jauns, bet līdz šim nebiju to dzirdējis un aizdomājies."Ziemassvētkos mēs dāvinām dāvanas, jo Dievs mums ir dāvinājis Vislielāko Dāvanu".Jāņa 3:16 skan: "Jo tik ļoti Dievs pasauli mīlējis, ka devis..." dāvanu - "... Savu vienpiedzimušo Dēlu"
Tas pavēra citu skatu uz dāvināšanu Ziemassvētkos kopumā - uz dāvanu un dāvināšanas mērķi.

Tātad Dāvanu mērķis ir atgādināt mums par Vislielāko Dāvanu. Līdzīgi kā, piemēram, baudot Vakarēdienu, mēs katru reizi, kad laužam maizi (vai oblātes), mēs pieminām Kristus miesu, kas par mums tika lauzta, un dzerot vīnu (vai vīnogu sulu), mēs pieminām Kristus asinis, kas par mums tika izlietas, mēs darām kaut ko vienkāršu, ikdienišķu, lai norādītu uz kaut ko daudz lielāku.
Protams, ir skumīgi redzēt, ka kārtējo reizi pasaule ir paņēmusi kaut ko labu un pārvērtusi par kaut ko brīžiem tiešām briesmīgu. Komercializācija - visi runā par dāvanām, bet ne par to, kādēļ tās dāvināt.

Tas arī liek domāt par dāvanu lielumu. Protams, kas var atļauties - kādēļ gan ne, bet kādēļ ņemt kredītus, lai nopirktu lielāku, skaistāku un sazin-vēl-kādu dāvanu. Nevajag jau censties pārspēt gudros no austrumu zemēm, kas atnesa zeltu, vīraku un mirres.

Līdz ar to mans novēlējums šajā dāvanu meklēšanas laikā ir, lai dāvanas nekļūst par pašmērķi, jo dāvanā jau nav tā sāls. Sāls pat nav otra iepriecināšanā, bet gan atgādināšanā par Vislielāko Dāvanu - Dieva vienpiedzimušo Dēlu.

ceturtdiena, 2010. gada 2. decembris

INFO - kur dabūt Ziemassvētku eglīti?

FOTO: Marika EglīteTuvojas Ziemassvētki (ja kāds vēl nav pamanījis, pēc pirmās svecītes Adventa vainagā, mūzikas radio stacijās un lielveikalos, vai pēc sniega laukā)!
Manuprāt, lieliska ģimenes tradīcija ir (varētu būt) došanās pēc Ziemassvētku eglītes uz mežu. Mēs ģimenē vēl gan neesam to praktizējuši, bet šķiet, ka varētu būt laiks to sākt darīt. Taču vienmēr ir aktuāls jautājums, kur tad ir atļauts cirst eglīti? TV un radio skandina noteikumus, kur un kādas eglītes drīkst ņemt un vienmēr ir šis teikums: "Pirms tam pārliecinieties, vai mežs ir valsts īpašumā?" Bet kur tad to var pārbaudīt???
Beidzot (vismaz iepriekš es nezināju, ka būtu) ir internetā atrodama karte ar šo informāciju (tur arī ir visi noteikumi un parametri, kādiem jāatbilst eglītei).
Tikai šeit daži komentāri - lūdzu necentieties nocirst kādu eglīti tur, kur uz kartes ir eglītes simbols. Tie ir eglīšu pārdošanas punkti. Lai redzētu, kurā vietā drīkst cirst eglīti, ir jāpietuvina karte vismaz līdz 4. tuvinājumam un tad ar tumši zaļo atzīmētā teritorija ir atļautā.
Nu tad - let's go for it!

svētdiena, 2010. gada 28. novembris

OFF-TOPIC - TeleJēkabiņš

Jēkaba onkulis uztaisīja viģiku par TeleJēkabiņu :)

pirmdiena, 2010. gada 22. novembris

PĀRDOMAS - Vai kristieši melo?

Varbūt būsi dzirdējis tādu domu - "kristieši nerunā melus; viņi tos izdzied"?

Šo apgalvojumu pēdējā laikā esmu pārdomājis atkal un atkal savā dzīvē. Esmu sapratis, ka es to esmu darījis ļoti daudz. Kādu laiku esmu dziedājis dziesmas priecājoties par melodiju, tās skanējumu, kačku (grūvu) utt., bet nemaz neaizdomājoties (pat neieklausoties) par dziesmas vārdiem.

Pēdējā laikā esmu sācis tam pievērst uzmanību (paldies Dievam) un esmu sapratis, ka lielu daļu dziesmu tekstu es nemaz nevaru dziedāt, ja tā nav patiesība manā dzīvē. Piemēram, dziesmā dziedot "cik dārgs, cik dārgs man ir Tavs (Dieva) tuvums" labākajā gadījumā varu dziedāt jautājuma formā, jo bieži mana dzīve neparāda to, ka man būtu dārgs Viņa tuvums.
Vai, piemēram, dziesma "Savu sirdi Tev, es esmu atdevis". Vai es drīkstu teikt šo apgalvojumu, ja nākošā doma pēc dievkalpojuma ir kaut kas pavisam pretējs Dieva bērna domām?
Vai arī dziedot "Cik liels ir mans Dievs" es tiešām varu teikt, ka mans Dievs ir liels? Dzirdēju tādu domu, ka Dieva lielumu cilvēka dzīvē var redzēt pēc problēmu mazuma - jo lielāks ir Tavs Dievs, jo mazākas Tev šķitīs Tavas problēmas.

Protams, es arī saprotu, ka katra pielūgsmes dziesma ir attiecīgā dziesmas autora garīgā pārdzīvojuma/piedzīvojuma auglis un mēs - dziesmas klausītāji - reizēm (biežāk vai retāk) varam pārdzīvot/piedzīvot ko līdzīgu. Tomēr reizēm, tas ir kāds unikāls piedzīvojums, kā rezultātā ir tapusi attiecīgā dziesma kā slavas un pateicības dziesma Dievam līdz ar to ne vienmēr dziesmas klausītāji varam ar to 'asociēties'.

Vai Tu domā līdzi vārdiem, kurus dziedi? (arī nekristīgām dziesmām?) Kā ir ar 'izdziedātajiem' meliem Tavā dzīvē?

ceturtdiena, 2010. gada 28. oktobris

otrdiena, 2010. gada 26. oktobris

(A More Real) Love Story - LV

Šodien no rritvars ietwītots viģiks:

otrdiena, 2010. gada 19. oktobris

VIDEO par SPORTS - Arena Riga no koncertzāles kļust par hokeja arēnu

Šad un tad rodas doma un vēlme atdzīvināt šo blogu. Šis būtu pirmais mēģinājums...

Smuks video (no apollo.lv) kā Arena Riga no koncertzāles pārtop par hokeja arēnu.
Interesanti būtu arī redzēt, kā šī pati vieta no (4.) 5.-7. novembrim pārtaps par Cerības Festivāla vietu...


otrdiena, 2010. gada 26. janvāris

trešdiena, 2009. gada 30. decembris

PĀRDOMAS - mans 'dienas jautājums' Panam Kleksim un @radioswh

Gada pēdējā darba dienā dzirdēju Pana Klekša uzrunu un nobriedu kaut ko ierakstīt blogā.
Ja godīgi, es īsti nesaprotu kāda jēga ir šai uzrunai un dienas jautājumam. Vai tas jautājums tiek reāli kādai atbildīgai personai uzdots un tiek mēģināta rast atbilde, vai tas vienkārši ir retorisks jautājums nekam? Jo, ja tas ir 2. variants, tad tas man patiešām šķiet bezjēdzīgi. Negribas gluži to saukt par naida kurināšanu, bet tai virzienā tas pat velk, jo īpaši šajā laikā, kad tik daudz negāciju (tas gan ir parasti visos medijos) un tautā ir liela neapmierinātība ar valstī notiekošo, tad kāda jēga ir uzdot jautājumu, kas tāpat netiek risināts un raisīt vēl lielāku neapmierinātību sabiedrībā. Vai tad tas veicina cilvēkos vēlmi, piemēram, maksāt nodokļus u.t.t.?
Kā smējās par raidījumu "Nekā Personīga", tad tas ir raidījums, ko parāda svētdienā un nākošajā dienā kādu atlaiž. Es personīgi īsti arī neatbalstu "Nekā Personīga" raidījumu, bet salīdzinot tur pēc tam kaut kas notiek.
Es tiešām cienu tādus cilvēkus kā Māris Zanders, kas tik daudz rubī visos valsts procesos. Tādi cilvēki ir vajadzīgi, bet vai šai rubīšanai Pana Klekša jautājums ir labākais pielietojums es nedaudz šaubos.
Līdz ar to mans dienas jautājums ir:
Vai Pana Klekša jautājums tiek adresēts kādai atbildīgai personai? Ja nē - tad kāds mērķis (izņemot klausītāju reitings) ir šim jautājumam?

peace

piektdiena, 2009. gada 6. novembris

PĀRDOMAS - attieksme

Vakar noskatījos šo video, kura būtība gan nav par to, ko tagad gribu rakstīt, bet tas man lika par to aizdomāties. Tur BBC reportieris vēlas intervēt Ryanair galveno vadītāju Michael O'Leary, bet viņš atsakās no intervijas pamatojoties uz to, ka viņi visu video sagraizīs tā, lai izklausītos tā kā reportierim gribās. Uz katru jautājumu, ko uzdod reportieris, Maikls atbild praktiski ar vienu un to pašu, bet visur arī viņš ieliek kādu pozitīvu statistikas rādījāju par Ryanair, reklamē - lidojiet ar mums, utt. Tas man lika domāt, vai arī es degu par kādu lietu, kuru es vēlētos 'reklamēt' pie katras izdevības. Vēl vairāk, vai tas, ko es daru ikdienā - mans darbs, ir tas, par ko es degu? Vai es nevaru aizmigt vakarā, jo man ir kādas idejas un domas, ko varētu labāk/savādāk darīt? Protams, es nesaku, ka darbs "jānes" līdzi uz mājām (vai praktiski, vai domās). Ir jābūt laikam ar ģimeni, draugiem, kur darbs nejaucas iekšā, bet runa ir par attieksmi.ir
Tālāk domājot, es arī jautāju sev, kā kristietim, vai es cenšos to labāko, kas man ir, pasludināt pie katras iespējas tālāk citiem? Ja Maikls tik aizrautīgi stāsta par savu aviokompāniju, kuru viņš toč' nepaņems līdzi mūžībā, cik daudz vairāk kristiešiem vajadzētu degt par Dieva valstības paplašināšanu.
Esmu iesācis lasīt Alana Hirša grāmatu "Forgotten Ways". Tur sākumā tiek uzdots jautājums, kā 2 gs laikā kristešu skaits varēja izplatīties no 20 000 līdz 25 000 000 cilvēku? Vēl vairāk - ņemot vērā, ka tajā laikā viņeim nebija Bībeles, tā bija nelegāla kustība, nebija baznīcas ēku (man gan šķiet, ka tas ir viens no iemesliem, kādēļ kristietība varēja tā izplatīties), u.c. argumenti.
Es atkal negribu teikt, ka musm ir visiem jādod ar Bībeli pa galvu, nosaucot sevi par pareizajiem un pārējos par grēciniekiem, kas ies uz elli. 1. Pētera vēstulē daudz tiek runāts par to, ka mums ar savu dzīvesveidu jābūt par liecību apkārtējiem.

Man pēdējā laikā ir jādomā par to, ar kādu attieksmi es dzīvoju savu ikdienas/rutīnas dzīvi?

pirmdiena, 2009. gada 12. oktobris

OFF-TOPIC - Bildes no Antonijas ielas kaimiņu svētkiem

Šeit tikai dažas no Antonijas ielas 4 "Kaimiņu svētku" koncerta, kas notika 2009. gada 27. septembrī:
Antonijas iela 4 "Kaimiņu svētku" koncerts

piektdiena, 2009. gada 25. septembris

VIDEO par OFF-TOPIC - Intervija par maniem darba pienākumiem

Tas gan jau bija vasarā, kad šie video tika uzfilmēti (tos filmēja TVKristus.com), bet nu labāk ielikt vēlāk, nekā nekad, tad nu šeit divi video par maniem darba pienākumiem. Jāsaka gan, ka šobrīd darbs Kalpošanas Resursu Centrā ir 'stanby' režīmā, par cik uz kādu laiku strādāju Billije Grehema Evaņģelizācijas Asociācijā.

Par darbu Kalpošanas Resursu Centrā:


Par darnu Starptautiskajā Bībeles Institūtā:

piektdiena, 2009. gada 18. septembris

PĀRDOMAS - No Marka evaņģēlija - pasludināt Jēzu par Kristu

Ārprāts, cik sen neko neesmu rakstījis blogā.
Tad nu kādas domas.
Esmu pasācis rakstīt savu (ja tā varētu sacīt) dienasgrāmatu, kurā pierakstu savas domas, noskaņojumu, lūgšanas, what-ewer-ko. Protams, tur ir kādas privātākas lietas, bet ir kādas arī pārdomas, kas obligāti nav slēpjamas. Šoreiz 2 savstarpēji saistītas domas par vienu tēmu.

2009. gada 3. jūnijā rakstīju šādu tekstu.
Pēterim (Kēfam) ir iekša
Šovakar turpinājām ar kristībniekiem studēt Marka evaņģēliju un man ļoti uzrunāja Mk. 8:29, kur Jēzus jautā, ko par viņu saka citi un, noskaidrojis to, viņš prasa Saviem mācekļiem: "Bet jūs, ko jūs sakāt Mani esam?" Pēteris, atbildēdams uz to, sacīja: "Tu esi Kristus."Tā ir pirmā vieta Marka ev., kur kāds atzīst Jēzu par Kristu. Iepriekšējās nodarbībās apskatījām to, cik grūti nācās cilvēkiem saprast (patiesībā - viņi to nesaprata), ka Jēzus ir Dievs. Nedz jūras apklusināšana (kas VD ir minēta Psalmos), ne tūkstošu paēdināšana, ne dziedināšanas nespēj atvērt viņu acis, lai tie to saprastu. Ir pagājuši 400 gadu, kopš pēdējā pravieša, kurš sludināja par Kristu. Daudzi ir nākuši un sacījuši: "Es esmu gaidāmais mesija! Sekojiet man!", bet patiesībā nav bijuši īstais Mesija. Tādā situācijā, paņemt mutē vārdus un pasludināt cilvēku par Kristu... nu... tur vajag iekšu...

Šodien, 2009. gada 18. septembrī, rakstīju šādi:
Marka 1:1
Šorīt sāku lasīt Marka ev.
Apstājos jau pie 1. panta. Jau iepriekš rakstīju savas pārdomas, ko tajā laikā varēja nozīmēt pateikt, ka Jēzus ir Kristus. Mk. 1:1 skan šādi: "Jēzus Kristus, Dieva Dēla, evaņģēlija sākums." Kā tas varēja būt tajā laikā jau pašā sākumā pateikt šīs 3 lietas:
  • Jēzus Kristus. Jēzus ir Kristus. Viņš ir gaidītais Mesija.
  • Dieva Dēls. Tā taču ir Dieva zaimošana, nosaukt kādu par Viņa Dēlu (ja vien tas tā nav patiesībā)
  • Evaņģēlijs - Labā vēsts - pēc šīm iepriekšējām 2 lietām - no tā, ka Jēzus ir Kristus, ka Viņš ir Dieva Dēls, secinājums var būt tikai viens - tā laba ziņa.