piektdiena, 2011. gada 17. jūnijs

PĀRDOMAS - Lūgšana kopā ar bērniem #1

Gospel Coalition mājas lapā/blogā izlasīju divu rakstu sēriju (šeit un šeit) par lūgšanu kopā ar bērniem. Man tas uzrunāja un nolēmu daļu no 2.raksta pārtulkot, jo man pašam bija vērtīgi to izlasīt un domāju, ka citiem vecākiem arī tas varētu tā būt.

Raksts ir pagarš tādēļ sadalīšo to 3 daļās.
Domāju, ka lasot šos praktiskos punktus, var rasties jautājums, kādēļ tie būtu īpaši tieši lūgšanai kopā ar bērnu? Un jautājums ir vietā. Arī pats raksta autors noslēgumā saka, ka lielākā daļa šo principu ir attiecināmi katrai situācijai un katrai lūgšanai.

Manas pārdomas pēc šī raksta izlasīšanas bija par to, vai es kā tētis/vīrs - ģimenes galva, kuram ir uzticēta atbildība par garīgo 'klimatu' ģimenē, spēju/protu lūgt kā tur ir rakstīts (protams, tas nav likums, kā jālūdz, bet principi ir bibliski)? Un ja "nē" (kas arī bija atbilde manā gadījumā), tad kā lai es iemācos tā lūgt? Un atbilde ir tikpat vienkārša, cik sarežģīta - 1) lūdzot - praktizējot, "trenējoties"; 2) lasot, pārdomājot, meditējot Dieva Vārdu; 3) lūdzot, lai pats Dievs māca man lūgt.

(Jāsaka, ka priekš manis tā anglu valoda bija diezgan sarežģīta, līdz ar to atvainojos, ja kāds tulkojums nav gluži precīzs, bet domu esmu gan centies saglabāt.)

------------------------

Pamatprincipi lūgšanām kopā ar bērnu:
  1. Ļaujiet viņiem redzēt, ka lūgšana ir balstīta Dieva Vārdā. Lūgšana tiek barota un ir jāstiprina ar Dieva Vārdu. E.M. Bounds rakstīja: "Dieva vārds ir pārtika, ar ko lūgšana tiek barota un spēcināta."
  2. Ļaujiet viņiem redzēt, ka lūgšana ir vienota ar Dieva Vārdu. Lūgšana ir sazināšanās ar Dievu un tādējādi izpaužas divejādi pēc savas būtības: klausoties Dievā kad viņš runā ar mums savā Vārdā caur Svēto Garu, un sarunājoties ar Dievu, komunicējot ar viņu verbāli/mutiski vai neverbāli..
  3. Ļaujiet viņiem redzēt, ka lūgšana balstās Vārdā. Ja mūsu prāts nav informēts un tādējādi atjaunots Garā caur Vārdu, un mūsu sirdis nebalstās Vārdā, tad mūsu lūgšanas būs vai nu veltīgas intelektuālas pārdomas vai kaprīzs uz garstāvokli balstīs emociju savārstījums.
  4. Ļaujiet viņiem redzēt, ka Dievs nevis vienkārši atbild uz mūsu lūgšanām, viņš atbild mums - Saviem bērniem caur lūgšanas būtību. Viņš atbild vienmēr, dažreiz sakot “jā”, “nē”, “pagaidi”, vai “jā, bet vēl vairāk nekā tu spētu iedomāties”.
  5. Ļaujiet viņiem redzēt, ka, lai gan dažreiz mūsu lūgšanās ir ietverti visi mūsu komunikācijas veidi ar Dievu, bieži mūsu lūgšanās ir redzams tikai viens tās aspekts. Kad Jānis Atklāsmes grāmatā lūdz: "Nāc, Kungs Jēzu" (Atkl. 22:20), viņš pazemīgā lūšanā lūdz, lai Jēzus atgriežas. Lai gan viņa lūgšanā bija tikai viens aspekts - pazemīgā lūgšana - viņš joprojām patiesi lūdz.
  6. Ļaujiet viņiem redzēt, ka tāpat kā mācekļi gāja pie Kunga un lūdza Viņam iemācīt lūgt, tāpat arī mēs varam un mums vajadzētu lūgt Kungu, lai Viņš palīdz mums mūsu lūgšanās, mūsu vājumos, nezināšanā un stūrgalvībā.
  7. Ļaujiet viņiem redzēt, ka lūgšana nav tikai Dievam iesniegts saraksts ar to, ko mēs gribam, vai kas mums ir nepieciešams, bet tā ir atbildes reakcija, kas izsaka atkarību no Viņa un apbrīnu no pāriplūstošas sirds, zinot, ko Viņš ir paredzējis mūsu svētumam, Viņa slavai un Viņa valstībai. Mūsu lūgšanās acīm jābūt vērstām uz Viņa valstību, nevis mūsu pašu valstībām.
Turpinājums sekos...

Nav komentāru: